Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Suņu infekciozais hepatīts – Ruberta slimība

Ir akūta kontagioza slimība, kas raksturojas ar hepatītu, tonsilītu, multifokālu vaskulītu un asiņojumiem jeb hemorāģijām uz organisma audu šūnām.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības etioloģija:
Izraisa Adenovīrusu dzimtas Mastadenovīrusu ģints Suņu adenovīrusa 1 tips. Vīruss ir izturīgs ārējā vidē.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības epizootioloģija:
Viss uzņēmīgakie ir jauni un nevakcinēti suņi. Akūtajā fāzē slimie dzīvnieki vīrusu izdala ar visiem organisma izdalījumiem. Pēc 10 – 14 dienām, kad vīruss lokalizējas izvadorgānu sistēmā – nierēs, tad līdz no 6 – 9 mēnešu vecumam vīrus izdalās ar urīnu. Bioloģiski organismi parasti inficējas perorāli vai kontakta ceļā.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības patoģenēze:
Vīruss nonāk mandelēs un rīkles reģionālajos limfmezglos. Pēc savairošanās 4 – 8 dienā veidojas virēmija un vīruss sāk izdalīties ar siekalām, urīnu un fekālijām.
Vīrus inficē aknu parenhīmu un asinsvadu endotēlija šūnas. Ja antivielu līmenis ir pietiekami augsts 7. dienā antivielas vīrusu iznīcina, bet ja zems attīstās aknu nekroze un hronisks hepatīts. Aknu un nieru bojājumus rada organismā imūnkompitento orgānu funkcionālus un morfoloģiskus traucējumus. Vīruss persistējot nieru kanāliņos, izraisa vieglu nefrīta formu. Iespējamās komplikācijas organismā – pielonefrīts, izkaisītā intravaskulāra koagulācija, hepatoencefalopātija, pēkšņa organisma nāve asinsvadu trombozes rezultātā.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības klīniskā aina:
Inkubacijas periods 4 – 9 dienas. Slimības perakūta forma atgādina organisma saindēšanos – nomākums, vemšana, krampji, kas izraisa dzīvnieka bojāeju.
Slimības akūta gaita, raksturojas ar divpakāpju drudzi 1 – 6 dienā un leikopēniju tās laikā. Uzskata, ka leikopēnijas pakāpe ir proporcionāla organisma saslimšanas smagumam. Novēro elpošanas un sirdsdarbības paātrināšanos, laringītu, faringītu un mandeļu palielināšanos, depresiju, vemšanu, diareju, vēdera sienas sāpīgumu aknu rajonā, hepatomegāliju, samazinātu ēstgribu, kas raksturojas ar palielinātām organisma slāpēm. Dažiem suņiem ir novērojama tūska kakla un pavēderes rajonā. Organisma audu struktūrās ir asiņojumi un dzeltes klīniskā aina. Pie slimības latentās formas novēro radzenes saduļķošanos.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības diagnostika:
Klīniskā aina, pataloganatomiskā aina un laboratoriskie izmeklējumi. Slimības laikā novēro izmaiņas asins ainā – sākumā – limfopēniju, neitropēniju un trombocitopēniju, pēc tam neitrofīlu, limfocītu un kopējā eritrocītu skaita palielināšanos perifērajā asins cirkulācijas sitēmā.
Slimība jādiferencē no suņu mēra, parvovīrusa, saindēšanās. Diferencāldiagnostikā izmanto galvenokārt to, ka suņu mēra vīruss veido ieslēguma ķermenīšus organisma šūnas citoplazmā, nevis šūnas kodolā.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības ārstēšana:
Sākumā var ievadīt specifisko imunoglobulīnu. Turpmākā ārstēšana ir simptomātiska.
Viena no pasaules vadošajām firmām veterinārās farmācijas jomā ”Virbac” ir izstrādājusi specifisku medikamentu, kas ir izmantojams dažādu vīrusa slimību ārstēšanā. Tā pamatā ir paša dzīvnieka imunitātes stimulēšana ar papildus interferona injekcijām. Par ārstēšanas plānu un citiem neskaidriem jautājumiem konsultēties ar ārstējošo veterinārārstu. Šis medikaments ir pieejams klīnikā ”Mazo brāļu hospitālis”, Kalnciema ielā 19.

Suņu infekciozā hepatīta – Ruberta slimības apkarošana, profilakse:
Slimības skartai audzetavai nosaka karantīnas ierobežojumus, kurus atceļ pēc 30 dienām pēc slimo dzīvnieku izārstēšanas.
Slimības profilaksē izmanto dzīvnieku vakcināciju – vismaz 2 reizes no 12 – 14 nedeļu vecumam. Vakcināciju atkārto reizi gadā.