Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Mediālā patellas luksācija

Mediālā patellas luksācija var būt iedzimta vai iegūta slimība. Iedzimtās formas visbiežāk sastopamas toiterjēriem un mazajām suņu šķirnēm kā Miniatūrie pūdeļi, Jorkšīras terjeri, Čihuahua un Pekinieši.

Kad novēro patellas luksāciju jauniem dzīvniekiem, galvenās muskuļu grupas ir novirzītas kājas iekšpusē, izdarot lielu spiedienu uz ceļa kaula skrimsli. Rezultātā dzīvnieka pakaļkāju novietojums izmainās un patella ieņem nepareizu anatomisku stāvotni (attēls Nr.1 un Nr.2). Mediālo patellas luksāciju, kā sekundāru novēro pie iegurņa kaula deformācijām, kas ietver gūžas locītavas patoloģijas un uz āru izvērsta pakaļkāju stāvotne.

Mediālā patellas luksācija - attēls Nr.1
Mediālā patellas luksācija - attēls Nr.2

Kad patella atrodas normālā pozīcijā, tās skrimšļa virsma pieguļas gludi un nesāpīgi virs skrimšļa virsmas uz locītavas ieroba. Tajā brīdī, kad patella „izlec” ārā no šī ieroba, dzīvnieks var pat iekaukties un tas cenšas izstiept kāju, lai novietotu patellu atpakaļ ierobā vai arī turēs to tik ilgi paceltā stāvoklī, kamēr muskuļu relaksācija ļaus patellai nonākt ierobā. Galvenā pazīmē pārejošs klibums. Dzīvniekam nenovēro gandrīz nekādu diskomfortu, kamēr patellas un ceļa kaula virsma ir izmainīta. Tajā brīdī, kad rodas artrotiskas izmaiņas minētajās vietās, katra patellas luksācija izraisa sāpju reakciju. Tas izskaidro kāpēc dzīvniekiem ar patellas luksāciju bieži vien nav nekādu klīnisko simptomu maziem esot. Tad, kad tie ir pieauguši virsmas ir erodētas un tas rada sāpes.

Ir izstrādātas patellas luksācijas pakāpes:

  1. Patelu var tikai izvirzīt no ieroba ar spiediena palīdzību.
  2. Patela luksē brīdī, kad tiek saliekta kāja un paliek luksēta, kamēr kāju neiztaisno.
  3. Patela atrodas luksētā stāvoklī visu laiku, bet to ir iespējams reponēt iedobē izstiepjot kāju.
  4. Patela ir dislocēta un to nav iespējams novietot pareizā anatomiskā stāvotnē izstiepjot kāju.

Slimības ārstēšana

Galvenais uzdevums ir palielināt patellas ierobu ciskas kaulā. Atkarībā no kaula virsmas izmaiņām, ķirurģiskā iejaukšanās var būt no mīksto audu nostiprināšanas līdz korektīvai osteotomijai (palielina patellas ierobu).

Visbiežāk izmanto sekojošas ķirurģiskas manipulācijas:

  1. Padziļina locītavas virsmu.
  2. Mīksto audu savilkšana ap locītavu.
  3. Nostiprinot patellas saiti pie stilba kaula.

Pēcoperācijas aprūpe

Pēc 3 līdz 7 dienām pasīva fiziskā terapija ir jāsāk šādam dzīvniekam, lai izvairītos no muskulatūras stīvuma un atjaunotu locītavas kustīgumu. Nākamās 3-4 nedēļas nelielas pastaigas ap māju būtu jāveic, lai stiprinātu apkārt esošos muskuļus un atjaunotu normālu kustību.