Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu statistikas datus, kas palīdzēs mums sniegt jums labāko pieredzi mūsu mājas lapā. Jūs varat uzzināt vairāk vai arī tos izslēdz, ja vēlaties. Tomēr, turpinot izmantot vietni, nemainot iestatījumus
Mazo Brāļu hospitālis

Pr. - Pk.

9.00 - 20.00

Se. - Sv.

10.00 - 15.00

Tālrunis

+371 67619061

Dzīvnieku - mikročipēšana - vakcinācija

 

Kas ir mikročīpēšana? 

Mikroshēmas ir digitālā koda nesēji un nodrošina dzīvnieka identifikāciju. Mikroshēmā ir unikāls 15 ciparu kods. Tiek izslēgta iespēja atkārtot mikroshēmas numuru. Visu mikroshēmu kapsulas ir izgatavotas no bioloģiski saderīgiem materiāliem, novēršot mikroshēmu noraidīšanu pēc ievietošanas. Mikročips nekaitē dzīvnieka veselībai. 

Kā minēts iepriekš, mikroshēmu izmanto dzīvnieka identificēšanai. Ja īpašnieks dodas ceļojumā ar savu mājdzīvnieku vai piedalās suņu / kaķu izstādē, dzīvnieka mikročipēsana ir obligāta. 

Pēc mikročipēšanas, dzīvnieka pasē tiek izdarīta atzīme uz mikroshēmas un čipa numurs ir ielīmēts (vai ierakstīts). Dati par dzīvnieku un tā īpašnieku , pēc kura dzīvnieku var identificēt tiek reģistrēts LDC datu bāzē.

Dzīvnieka mikročipēšana ir ļoti noderīga arī tad, ja dzīvnieks ir pazaudēts. Ja mikroshēmas numurs tiek ņemts no atrasta dzīvnieka, tad ir liela varbūtība, ka būs iespējams atrast tā īpašnieku.

Kāpēc dzīvniekus ir jāvakcinē?

Dzīvniekus ir jāvakcinē, lai pasargātu tos no izplatītākajām infekcijas slimībām. Ieteikta visu dzīvnieku vakcinācija, neatkarīgi no dzīves veida, jo infekcijas slimības izplatās ne tikai tieša kontakta ceļā, bet arī ar gaisu, cilvēku apģērbu un apavu starpniecību. Līdz ar to, arī kaķi, kas neiet laukā, var inficēties. Bieži slimību ierosinātāju nēsātāji ir klaiņojoši, nevakcinēti dzīvnieki.

Dzīvnieka īpašniekam/turētājam ir pienākums nodrošināt suņa, kaķa un mājas (istabas) seska vakcināciju pret trakumsērgu saskaņā ar Veterinārmedicīnas likuma 59.panta 14.punkta noteiktajām prasībām. Veterinārmedicīnas likuma grozījumi, kas stājās spēkā 2013.gada 9.maijā, paredz, ka vakcināciju pret trakumsērgu veterinārārsts izdara saskaņā ar vakcīnas ražotāja veterināro zāļu lietošanas instrukcijā noteikto kārtību (vecā redakcija: ne vēlāk kā no triju mēnešu vecuma un turpmāk vienu reizi gadā). Trakumsērga ir bīstama siltasiņu dzīvnieku, ieskaitot cilvēku, infekcijas slimība. Saslimšana vienmēr beidzas letāli.

Suņi papildus ir iespējams vakcinēt pret suņu mēra vīrusu, infekciozo hepatītu (adenovīruss tips 1), parvovīrusa slimību, respiratoro slimību (adenovīruss tips 2) un leptospirozi. Kaķus ir iespējams vakcinēt pret kaķu kalici vīrusu, herpes 1.tipa vīrusu (kaķu rinotraheīta vīruss) un kaķu panleikopēnijas vīrusu. Mājas seskus vakcinē pret suņu mēra vīrusu, bet trušus – pret miksomatozi un hemorāģisko slimību.

Kādā vecumā jāveic pirmo vakcināciju?

Pirms vakcinācijas dzīvnieka obligāti jābūt attārpotam! Iekšējie parazīti ietekmē imunitātes veidošanās procesu, ieskaitot pēcvakcinācijas imunitāti, tādējādi dzīvnieka saslimšanas risks pieaug, par spīti pēc grafika veiktajai vakcinācijai!

Kucēnus un kaķēnus, mājas seskus pirmo reizi vakcinē 8-9 nedēļu vecumā,obligāti revakcinē 12 nedēļu vecumā. Kāpēc? Mazulis ar mātes pirmpienu saņem imūnglobulīnus. Tā ir tā saucamā pasīvā imunitāte. Ar laiku imūnglobulīnu daudzums asinīs samazinās Vidējais pasīvās imunitātes ilgums ir 6-20 nedēļas. Tas ir kritiskais periods, kad mātes imūnglobulīni vairs nevar pasargāt mazuli no infekcijas un kad šie paši imūnglobulīni var neitralizēt vakcīnas vīrusu. Tādēļ līdz 12.nedēļai mazulis ir jārevakcinē, jo nav zināms, vai mātes imūnglobulīni neitralizēja pirmās vakcīnas vīrusu vai nē. Pēc 12 nedēļu vecuma dzīvniekam izveidojas stabila imunitāte pret vakcīnas vīrusiem.

*Trušu mazuļus pirmo reizi vakcinē 10 nedēļu vecumā.

Lai maksimāli pasargātu dzīvnieku no izplatītākajām infekcijas slimībām, ir jāievēro pareizu vakcinācijas shēmu, ko nosaka veterinārārsts saskaņā ar vakcīnas ražotāja veterināro zāļu lietošanas instrukcijā noteikto kārtību un epizootisko situāciju dzīvnieka turēšanas vietā. Nelabvēlīgu infekciozo apstākļu gadījumā kucēnu vakcināciju var uzsākt agrāk – 4-6 nedēļu vecumā un pēc 4 nedēļām ievadīt otro devu.

Imunitāte pēc vakcinācijas iestājas apmēram 2 nedēļu laikā pēc vakcinācijas pamatshēmas pēdējās devas kucēnam, 3-4 nedēļu laikā kaķēnam un 10 dienu laikā trušu mazulim. Šajā laikā jānovērš saskarsme ar iespējamiem infekcijas avotiem.