Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu statistikas datus, kas palīdzēs mums sniegt jums labāko pieredzi mūsu mājas lapā. Jūs varat uzzināt vairāk vai arī tos izslēdz, ja vēlaties. Tomēr, turpinot izmantot vietni, nemainot iestatījumus
Mazo Brāļu hospitālis

Pr. - Pk.

9.00 - 20.00

Se. - Sv.

10.00 - 15.00

Tālrunis

+371 67619061

Artroskopija

Kas ir artroskopija? 

Artroskopija ir ķirurģiska procedūra, ko izmanto, lai vizualizētu, diagnosticētu un ārstētu locītavu patoloģijas.

Šī ir moderna minimāli invazīva tehnika, kas ļauj diagnosticēt locītavu patoloģiju un nekavējoties veikt ārstēšanu.
Lai veiktu artroskopiju suņiem, locītavas zonā tiek veikts neliels iegriezums (pat 4–5 mm punkcija), caur kuru locītavas dobumā tiek ievadīta plāna optiska ierīce - artroskops ar diametru 2–4 mm, kas savienots ar digitālo videokameru, ar kuru attēls tiek pārsūtīts uz ekrānu monitors, šajā gadījumā palielināts par 30-50 reizēm, kas ļauj ķirurgam pēc iespējas rūpīgāk un precīzāk pārbaudīt visas locītavas struktūras.

Caur otro pieslēgvietu (punkciju) locītavā tiek ievesti miniatūrie instrumenti, ar kuru palīdzību tiek veiktas ķirurģiskas manipulācijas.

Tādējādi artroskopiskā ķirurģija veterinārmedicīnā var ne tikai ievērojami samazināt operācijas invazivitāti, praktiski samazināt asins zuduma daudzumu līdz nullei, bet arī nodrošināt ātrāku atveseļošanos un labu kosmētisko rezultātu. Pateicoties tam, artroskopija pamatoti tiek uzskatīta par “zelta standartu” locītavu ķirurģijā.

Suņiem visbiežāk veic lielu locītavu - plecu, elkoņa un ceļa - artroskopisko izmeklēšanu un ārstēšanu. Retāk - gūžas, kā arī plaukstas locītava un locītava.

Kādas problēmas ir atrodamas artroskopijā suņiem?

Mūsuprāt, visbiežāk jātiek galā ar suņu elkoņa locītavām. Diemžēl mūsdienās ļoti bieži sastopamas tādas patoloģijas kā sadrumstalots čūlas koronoīdais process, apakšstilba vidējā kondiloma osteohondrīts un izolēts āķa formas process. Riska pakāpē ir kucēni un pusaudži vecumā no 5 līdz 10 mēnešiem no tādām šķirnēm kā Labradoras retrīvers, Zeltainais retrīvers, Vidusāzijas aitu suns, Rotveilers, vācu aitu suns. Vēl nesen šīs problēmas varēja atrisināt tikai ar atklātas operācijas - artrotomijas - palīdzību. Tagad veterinārārsti dod priekšroku artroskopijai, kas ļauj veikt visnozīmīgāko ārstēšanu, kas veicina vispilnīgāko un ātrāko suņa locītavas funkcijas atjaunošanu.

Suņa pleca-skavas locītavas patoloģijās, kuras var atrisināt, izmantojot artroskopiju, ietilpst dismecējošs pakauša galvas osteohondrīts (atkal šai slimībai ir visizplatītākie kucēni un pusaudži no lielām un milzu šķirnēm), brīvi hondrozes ķermeņi locītavas dobumā, pleca locītavas nestabilitāte, bicepsa cīpslas plīsumi.

Suņu ceļa locītava ieņem īpašu vietu. Šai lielajai locītavai, kas suņa kustības laikā ir pakļauta lielai slodzei, ir liels skaits intraartikulāru struktūru - priekšējās un aizmugurējās krustveida saites, sānu un mediālās meniskas, pirkstu kopējā pagarinātāja cīpslas. Jauni dzīvnieki pie veterinārārsta nonāk pie viena un tā paša dissekējošā osteohondrīta, bet visbiežāk ortopēdiem jātiek galā ar krustveida priekšējās saites plīsumu un vienlaikus ar meniska plīsumu. Lieli pusmūža suņi, kā arī Jorkšīras terjeri ir visvairāk pakļauti šai patoloģijai - viņiem ir priekšējās krustveida saites plīsums (PCS), kas bieži ir saistīta ar locītavu nestabilitāti ceļa locītavas mediālas dislokācijas dēļ. PCS plīsuma gadījumā artroskopija ir tikai viens no ķirurģiskās ārstēšanas posmiem, kas ļauj “uzmanīgi” notīrīt locītavu no saites fragmentiem, novērtēt menisku stāvokli un, ja nepieciešams, noņemt to saplēstās daļas.

Locītavu stabilizāciju parasti veic ar ekstra-artikulāru metodi.