Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Kaķu respiratoro infekciju komplekss

Ir akūta, kontagioza, polietioloģiska kaķu slimība, kas raksturojas ar elpošanas ceļu iekaisumu, konjunktivītu, stomatītu.

Kaķu respiratoro infekciju kompleksa etiopatoģenēze:
Saslimšanu izraisa 40 – 45% kaķu Rinotraheīta vīruss, kurš pieder Hepresvīruss grupai. Ģeneralizēta slimība var veidoties jaundzimušajiem, hipotermiskiem kaķēniem. Vīruss var izraisīt augļu bojāeju mātes organismā.
Kalicivīruss arī izraisa saslimšanu 40 – 45%, kas var būt kopā ar Rinotraheīta vīrusu. Virusam iekļūstot augšējos elpošanas ceļos var izraisīr erozīvus gļotādas bojājumus elpošanas ceļu gļotādā un dobumos. Vispārēja organisma virēmija nav raksturīga.
Chlamidia psittaci izraisa katarālu konjunktivītu, kuram ir tendence atkārtoties un kļūt hroniskam, kā arī izraisot deguna gļotādas iekaisuma procesu – rinītu.
Mycoplasma spp. – 93% gadījumu izolē no vesaliem kaķiem. Novēro konjunktivītu.

Kaķu respiratoro infekciju kompleksa epizootioloģija:
Slimības izraisītāji izdalās ar iztecējumiem no elpošanas ceļiem un acīm, dažreiz ar fekālijam un urīnu. Inficējas aerogēni, kontakta ceļā. Herpesvīruss persistē nervu ganglijos un slimības uzliesmojumi (recidīvi) vai vīrusa izdalīšanās apkārtējā vidē var rasties stresa rezūltātā. Kalicivīruss persistē mandelēs, deguna rīkles limfoīdajos un epitēlijaudos, no organisma izdalās visu laiku inficējot apkārtējo vidi un citus audzetavās esošos dzīvniekus.

Kaķu respiratoro infekciju kompleksa klīniskā aina:
Rinotraheīta infekcijas gadījumā inkubācijas laiks ir 2 – 6 dienas. Slimība ilgst 10 –14 dienas. Novēro šķaudīšanu un iztecējumus no deguna, acu asarošanu, acs plakstiņu salipumus. Parastas pazīmes ir klepus un aizdusa. Kā blakus pazīmes var būt vēdera aizcietējums, dehidratācija, novājēšana. Hroniskos gadījumos dominē keratokonjunktivīts, iztecejumi no acīm un deguna.
Kalici vīrusa saslimšana viegla. Pēc 2 – 4 dienu inkubācijas perioda organismā sākas depresija, ēstgribas samazināšanās, temperatūras paaugstināšanās. Elpošana var būt apgrūtināta, konjunktivīts, šķaudīšana. Mutes gļotādā pūslīši. Dažiem dzīvniekiem novēro vemšanu un diareju. Hroniskos gadījumos – gingivīts, proliferatīvi bojājumi mutes, rīkles gļotādā.
Hlamidiozes inkubācijas periods ir 5 – 7 dienas. Saslimšana izpaužas kā konjunktivīts, sākumā vienā acī, pēc dažām dienām arī otrā, novēro stipru asarošanu, strutainus iztecējumus.
Mikoplazmoze ir latenta infekcija, bieži sekundāra. Raksturojas ar ilgstošu konjunktivītu.
Imunitāte pret herpes vīrusu < 3 mēnešiem. Pret kalici vīrusu < 10 – 14 dienām.

Kaķu respiratoro infekciju kompleksa diagnostika:
Iztecējumos no acīm vai no spieduztriepēs no konjunktīvas meklē hlamīdijas vai mikoplazmas. Vīrusu noteikšana ar ELISA metodi, ko ir iespējams veikt veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis” izmantojot IDEXX firmas jaunākās un modernākās laboratorijas iekārtas pasaulē.

Kaķu respiratoro infekciju kompleksa ārstēšana:
Simptomātiska. Hlamīdiju un mikoplazmozes ārstēšanā izmanto acu ziedes.
Viena no pasaules vadošajām firmām veterinārās farmācijas jomā ”Virbac” ir izstrādājusi specifisku medikamentu, kas ir izmantojams dažādu vīrusa slimību ārstēšanā. Tā pamatā ir paša dzīvnieka imunitātes stimulēšana ar papildus interferona injekcijām. Par ārstēšanas plānu un citiem neskaidriem jautājumiem konsultēties ar ārstējošo veterinārārstu.

Kaķu respiratoro infekciju kompleksa profilakse:
Kompleksā vakcinācija
pret herpes un kalici vīrusu, kā arī pret hlamīdijām.