Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Kaķu panleikopēnija

Ir akūta, kontagioza infekcijas slimība, kas raksturojas ar drudzi, depresiju, leikopeniju un gastroenterītu.

Kaķu panleikopēnijas etioloģija:
Slimību izraisa Parvovīrusu dzimtas Parvovīrusu ģints Kaķu parvovīruss. Izturīgs un plaši izplatīts ārējā vidē.

Epizootioloģija:
Uzņēmīgi visi kaķveidīgie. Kaķi var saslimt līdz 3 gadu vecumam. Visbiežāk slimo 2-8 mēnēnešu veci kaķēni.
Akūtā saslimšanas fāzē vīruss izdalās no organisma ar visiem izdalījumiem, bet visilgāk ar fekālijām un urīnu. Kaķēni vīrusu plaušās un nierēs var nēsāt pat gadu. Infekcijas avots – slimie dzīvnieki, aptraipīti priekšmeti. Inficējas perorāli, caur deguna gļotādu vai caur ādu ar blusu starpniecību.

Kaķu panleikopēnijas patoģenēze:
Vīruss vairojas organisma šūnās, kuras ātrāk atjaunojas. Inficēts auglis mātes organismā iet bojā, uzsūcas, mumificējas vai notiek spontāns aborts. Iekļuvis organismā caur gļotādām vīruss 18 – 24 stundas vairojas limfoīdajos audos. Virēmijas laikā 2 – 7 dienā tas nokļūst visos audos, bet patoloģiskas izmaiņas rada tur, kur šūnas viss ātrāk vairojas. Ja inficējas līdz 9 nedēļu vecumam izveidojas aizkrūts dziedzera atrofija. Vīrus visvairāk skar gremošanas sistēmas tukšo un gūžas zarnu. Tiek noārdītas zarnu kriptu šūnas. Bārkstiņas sabrūk, nenotiek barības un ūdens uzsūkšanās procesi, palielinās asinsvadu sienas caurlaidība – izveidojas organismā diareja.

Kaķu panleikopēnijas klīniskā aina:
Inkubācijas periods 2 – 8 dienas. Pieaugušie kaķi pārslimo subklīniski.
Ar slimības klīnisko ainu slimo neimunizēti kaķēni 3 – 5 mēnešu vecumā, kuriem letalitāte sasniedz 25 – 90%.
Slimības perakūtā gaita raksturojas ar pēkšņu dzīvnieka saslimšanu – depresija, vemšana, koma un dzīvnieka bojāeju.
Slimības akūta gaita – novēro drudzi, depresiju, anoreksiju, vemšanu, diareju – ko pavada slimības dehidratācijas klīniskā aina. Kaķis guļ uz vēdera. Zarnas uzpūšas. Kā komplikācijas var būt vātis mutē, asiņaina diareja, dzelte. Daži dzīvnieki iet bojā pēkšņi 2 – 5 dienu laikā diseminētās intavaskulārās koagulācijas un endotoksēmijas rezultātā.
Slimības vieglākā forma – subklīniskā – raksturojas ar organisma depresiju, zarnu meteorismu, nelielu temperatūras paaugstināšanos un izveseļošanos.
Intrauterīnā inficēšanās beidzas ar embriju nāvi mātes organismā.

panleikopēnijas diagnostika:
Klīniskā aina, leikopēnijas aina. Antigēna noteikšanai fekālijās un asinīs izmanto ELISA metodi, ko ir iespējams veikt veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis” izmantojot IDEXX firmas jaunākās un modernākās laboratorijas iekārtas pasaulē.

Kaķu panleikopēnijas ārstēšana:
Slimībai ir savlaicīgs un simptomātisks ārstēšanas process.
Viena no pasaules vadošajām firmām veterinārās farmācijas jomā ”Virbac” ir izstrādājusi specifisku medikamentu, kas ir izmantojams dažādu vīrusa slimību ārstēšanā. Tā pamatā ir paša dzīvnieka imunitātes stimulēšana ar papildus interferona injekcijām. Par ārstēšanas plānu un citiem neskaidriem jautājumiem konsultēties ar ārstējošo veterinārārstu. Šis medikaments ir pieejams klīnikā ”Mazo brāļu hospitālis”, Kalnciema iela 19.

Kaķu panleikopēnijas profilakse, apkarošana:
Vakcinācija.
Vakcinēšanu ar dzīvām vakcīnām sāk 8 – 9 nedēļu vecumā, 2 reizes.