Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Gūžas locītavas displāzija

Gūžas locītavu displāzija suņiem raksturojas ar dažādas pakāpes gūžas locītavas saišu atslābumu, subluksāciju (daļēja gūžas galviņas dislokācija) un artrotiskām izmaiņām tajās. Klīniskie simptomi var būt ļoti atšķirīgi- rentgenoloģiski displāzijas pakāpe var būt ļoti augsta, bet dzīvnieks var neklibot. Displāzijas diagnozi iespējams uzstādīt rentgenoloģiskā analīzē. Dzīvniekiem var nenovērot klibumu, bet tas ir slims ar gūžas displāziju.

Dzīvnieka suga un temperaments arī var ietekmēt diskomforta (labsajūtas) līmeni.

Slimības attīstība

Gūžas displāzija ir ģenētiski pārmantojama slimība, kas ir atrasta 82 dažādām suņu šķirnēm. Pirmo reizi gūžas displāzija tika konstatēta 1935 gadā.

Gūžas displāzija ir iedzimta slimība, kas dzīves laikā progresē. Dzīvnieki, kam konstatē gūžas displāziju pie piedzimšanas ir ar normālām locītavām. Visbiežāk displāzija attīstās abās kājās (bilaterāli). Bet 7% gadījumu var būt arī, ka skarta viena gūžas locītava.

Kopš 1959 gada gūžas displāzija tiek noteikta, lai samazinātu slimo suņu skaitu populācijā pasaulē. Sākumā domāja, ka ļoti ātri būs iespējams samazināt slimo dzīvnieku ar gūžas displāziju, bet tika konstatēts, ka atbildīgais gēns par šīs slimības iedzimšanu var tikt pārmantots pat līdz 14 paaudzei. Līdz ar to pārojot divus veselus dzīvniekus, ir iespējams, ka vienā metienā būs gan veseli, gan slimi kucēni.

Ir daži sekundāri faktori, kas var veicināt gūžas displāzijas progresu. Kā, piemēram, Vācu aitu šķirnes suņiem ir novērots, ka , jo lielāka ir muskuļu masa pakaļkājām, jo mazāka ir varbūtība, ka dzīvnieks saslims ar šo slimību. Labi balansēta muskuļu masa ir nepieciešama pareizai gūžas locītavas attīstībai. Neattīstīta gūžas muskulatūra var radīt neatgriezeniskas izmaiņas gūžas locītavās. Šī teorija ir balstīta uz to, ka Kurtu šķirnes suņiem, kam ir liela muskuļu masa pakaļkājās , ļoti reti ir novērojama displāzija.

Slimības klīniskā aina

Primāra displāzijas pazīme ir gūžas locītavas saišu atslābums. Dēļ kā var attīstīties gūžas locītavas iekaisums ar sekundārām sāpēm. Gūžas locītavas „vājums” jauniem suņiem rada „apburto loku”, kur locītavas kustīgums un dzīvnieka svara pārnese rada gūžas galviņas nepareizu stāvotni pret gūžas galviņas iedobuma virsmu. Tas izraisa nepareizu pārkaulošanās procesu (kaula attīstību) gūžas galviņai un gūžas galviņas iedobumam. Rodas locītavas skrimšļa deģenerācijas procesi, saišu iestiepšanās, kas rada iekaisuma procesu locītavas sinoviālajā membrānā, locītavas kapsulas uzbiezināšanos un osteofītu veidošanos. Rezultātā gūžas galviņas iedobums kļūst seklāks un galviņas virsma iegūst „sēņveida” formu. Rodas gūžas locītavas vispārējas deģeneratīvas pazīmes.

Gūžas locītavas displāzija

Mikro lūzumu parādīšanās (nelielas plaisas gūžas galviņā vai iedobumā)rada akūtas un prolongētas (ilgstošas) sāpes un klibumu jauniem dzīvniekiem. Šos lūzumus rentgenoloģiski analizējot nevar redzēt, tāpēc, ka tie parasti ir otrpus gūžas galviņai. Gaitas pārmaiņas jauniem dzīvniekiem ar gūžas displāziju ietver līdzīgu kā „zaķa gaitu”, kad dzīvnieks skrien vai klibo, nevēlēšanos lekt. Daži dzīvnieki var smilkstēt pie pārvietošanās.

Gūžas locītavas forma pēc Dortmundes un Kopenhāgenas protokola tiek klasificēta A (lieliska), B (laba), C (robeža), D (vidēja displāzija), E (smaga displāzija)

Slimības ārstēšana

Gūžas displāzijas ārstēšana var būt konservatīva vai ķirurģiska. Konservatīvas ārstēšanas pamatprincips ir samazināt dzīvniekam sāpes un uzlabot locītavas funkcijas. Konservatīvā ārstēšanā ietilpst svara kontrole, samazināta slodze un analģētiķi (sāpju samazinoši medikamenti). Vēl viena medicīniska ārstēšanas iespēja ir ārstēt deģeneratīvo artrītu ar ārstnieciskiem līdzekļiem sauktiem par polisulfātu glikozamīnglikāniem. Tie ir sastopami kaula skrimšļa sastāvā un uzlabo locītavas šķidruma veidošanos.

Kurā gadījumā pacientam ir jāsaņem konservatīvā ārstēšana kurā ķirurģiska? Atbilde ir paslēpta dzīvnieka vecumā, artrīta pakāpes , dzīvnieka izmantošanas, klibuma apmēra un saimnieka finansiālajām iespējām. Apmēram, 50-60% pacientu pietiek ar konservatīvu ārstēšanu ilgstošā laika periodā. 40-50% dzīvniekiem ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Diemžēl nav iespējams paredzēt, kurā kategorijā dzīvnieks atradīsies.

Ir vairākas ķirurģiskas iespējas, kā, piemēram, 1. Šķautnes muskuļu rezekcija, 2. Gūžas nerva skarifikācija, 3. Symphisis pelvis periosta kauterizācija, 4. Gūžas galviņas un kakliņa amputācija, 5. Pilnīga gūžas locītavas nomaiņa, kas ietver gūžas galviņas un kalliņa pilnīgu nomaiņu ar mākslīgu kobalta hroma vai titāna mākslīgu locītavu un gūžas ieroba nomaiņu. Pēdējās minētas operācijas rezultāti ir 91%. Pilnīga gūžas nomaiņa var tikt veikta abām kājām vai vienai. Vienas kājas gūžas nomaiņa dod 90% pozitīvu rezultātu.