Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Elkoņa displāzija

Elkoņa displāzija ir iedzimta slimība, kas visbiežāk skar vidējo un lielo šķirņu suņus. Bieži šo slimību sastop Bernes ganu suņiem, Vācu aitu suņiem, Rotveileriem, Zelta retrīveriem un Labradora retrīveriem. Citas šķirnes ,kas arī var slimot ar šo iedzimto slimību ir Ņufondlendi, Sanbernāri, Mastifi, Springer spanieli, Austrālijas ganu suņi, Čau čau, Šārpeji, Šetlandes aitu suņi un dažas Terjeru šķirnes. Visbiežāk ir skartas abas elkoņa locītavas. Var būt skarta viena locītava.

Elkoņa locītavas displāziju raksturo dažādas pakāpes locītavas deformācijas, kaulu fragmenti locītavās (kauli čipsi), un smagas artrotiskas izmaiņas tajās. Slimības nosaukums raksturojas ar ģeneralizētu osteoartrītu (artrītu) elkoņa locītavā, kurā elkoņa locītavas fragments (procesus anconeus) var būt nesaaudzis, ulnārā kaula mediālais koronoīds var būt fragmentēts un pleca kaula kondiļa osteohondroze. Klīniskie simptomi var būt pārejošs klibums līdz smagam nepārejošam klibumam.

Slimības attīstība

Elkoņa locītava sastāv no trīs kauliem (spieķa, elkoņa un pleca kaula). Spieķa kauls ir galvenais kauls, uz kura balstās dzīvnieka svars tam kustoties. Spieķa kauls darbojas, kā vieta, kur piestiprināties izstiepēj muskuļu šķiedrām no elkoņa kaula. Fizioloģiska elkoņa locītava tiek raksturota kā gluda pāreja no spieķa kaula locītavas uz elkoņa kaula locītavu. Elkoņa kaula mediālais koronoīda izaugums atrodas nedaudz zemāk par spieķa kaula virsmu.

Ja ir elkoņa kaula displāzija, mediālais koronoīda izaugums un elkoņa kaula mala atrodas augstāk par blakus esošo spieķa kaulu, radot t.s. „trepi” starp spieķa kaulu un elkoņa kaulu radot elkoņa locītavas neatbilstības. Šī neatbilstība pati par sevi bieži vien izsauc dzīvniekam sāpes un klibumu. Šīs nobīdes lielums var būt no ļoti minimāla līdz pat 4 mm. Kad parādās šī locītavas patoloģija, elkoņa kaula virsma, kam jānes dzīvnieka svars palielinās, kā rezultātā notiek pārmērīgs spiediens uz koronoīdo procesu. Ar laiku koronoīdais process atdalās. Parasti tas notiek, kad dzīvnieks ir 5 līdz 7 mēnešus vecs. Fragmenti, kas atdalās parasti ir rīsa lieluma vai nedaudz lielāki. Klīniski tas izpaužas kā krepitācija elkoņa locītavā. Rentgenololoģiski nereti var atrast arī kaulu plīsumus. Virspusējas vai dziļas rievas ir bieži redzamas pleca kaula kondiļa virsmā virs fragmenta. Skrimšļa atdalīšanās vai osteochondritis dissecans arī novērojams rentgenoloģiski. Sekundārs artrīts parādās, kad dzīvnieks ir sasniedzis 6-7 mēneši vecumu. Kompensatori augšanas laikā elkoņa kauls nobīdās distāli,lai labāk sakļautos ar spieķa kaulu. Tai pat laikā, tiek izdarīts pārmērīgs spiediens uz procesus anconeus augšējā daļā elkoņa locītavai. Šis spiediens traucē osifikācijas procesam , kā rezultātā ankoneālais process atdalās.

Sāpes parasti parādās 4 līdz 6 mēnešu vecumā un sakrīt ar koronoīda fragmentāciju, osteochondritis disecans veidošanos un / vai ar anconeālā procesa osifikācijas izplaikšanu. Locītavas šķidrums, kas nonāk skrimslī caur plaisām rada izteiktas sāpes. Savukārt kaulu fragmenti ir nepārtraukti locītavas kairinātāji, kas izraisa vēl lielākas sāpes, vēl izteiktāku klibumu un vēl ātrāku artrīta progresu dzīvniekiem.

Slimības klīniskās pazīmes

Slimie dzīvnieki bieži klibo vai ir izmainīta dzīvnieka gaita. Raksturojas ar smagnēju priekšējo kāju likšanu pie zemes. Dzīvnieks vai nu stāvot cenšas izvirzīt elkoņa locītavu uz āru vai uz iekšu un bieži stāv ar izgrieztām kājām uz āru. Daudzi sēž vai guļ lielāku dienas daļu vai spēlējas salīdzinoši mazāk, kā citi dzīvnieki tajā pašā vecumā. Ļoti bieži slimie dzīvnieki ir ļoti mierīgi, bieži ir stīvi pieceļoties un ļoti ātri nogurst. Treniņi parasti rada vēl lielāku klibumu. Suņiem, kam ir bilaterāla elkoņa locītavu displāzija, klibums ir pārejošs vai arī dzīvnieks pārmaiņus klibo ar vienu priekškāju. Kad sāpīgas ir abas priekškājas, suņu parasti neklibo visu laiku, jo pārvieto balsta virsmu izmainot gaitu un stāvotni. Šie dzīvnieki klibos tikai tādos gadījumos, ja vienā elkoņa locītavā iekaisuma process būs spēcīgāks nekā otrā. Izmeklējot dzīvniekam elkoņa locītavu parasti tie pretojas sāpju dēļ. Pietūkums locītavas rajonā pēc treniņa var būt lielāks. Dažos gadījumos, elkoņa locītava būs uzbiezināta. Novērojama arī muskuļu atrofija.

Slimības diagnoze

Diagnozi uzstāda ņemot vērā klīniskos simptomus, locītavu palpācijas rezultātus un rentgena uzņēmumus. Pareizi rentgena uzņēmumu tehnika ir neatņemama sastāvdaļa diagnozes uzstādīšanai. Rentgena uzņēmumos var redzēt locītavas izmaiņas. Tās būtu: elkoņa kaula ieroba skleroze (palielināts kaula blīvums), osteochondritis dissecans un atdalīts ankoneālais process (ne vienmēr novēro). Novēro arī artrītu.

Slimības ārstēšana

Elkoņa locītavas displāzijas ārstēšana bieži ir kombinācija no medikamentozas un ķirurģiskas iejaukšanās. Galvenie terapētiskie uzdevumi ir mazināt sāpes un atjaunot kājas funkcijas, lai nodrošinātu dzīvniekam komfortu. Ķirurģiska fragmentu izņemšana ir ieteicama pirms parādās smagās artrīta formas. Ķirurģisko metožu izvēle (artroskopija vai locītavas somiņas atvēršana) var variēt, bet rezultāti būs līdzīgi. Diemžēl šī slimība ir progresējoša. Uzlabojumi ir gaidāmi, bet tie nekad nebūs 100% normas līmenī. Medicīniskā terapija sastāv no svara kontroles, samazinātas slodzes un pretiekaisuma medikamentu lietošanas. Katrs gadījums tiek novērtēts pēc diskomforta pakāpes un locītavas artrotiskajām izmaiņām, pirms tiek izvēlēti medikamenti, kas nepieciešami ārstēšanai.

Visi jauni suņi, kam novēro koronoīdā procesa fragmentāciju, osteochondritis diseccans vai atdalījušos procesus anconeus ir potenciāli ķirurģiski gadījumi. Jaunākie pētījumi iesaka, ja nepievienojies ankoneālais process tiek noteikts rentgenoloģiski agrīnā stadijā, elkoņa kaula osteotomija (elkoņa kaula izņemšana) ir iesakāma, lai noņemtu no locītavas spiedienu un ar šīs operācijas palīdzību ir iespēja, ka procesus anconeus pieaugs. Dzīvniekiem, kuriem ir vidējas pakāpes locītavas izmaiņas un minimāls artrīts ir labāka prognoze. Dzīvniekus, kuriem ir smagas pakāpes locītavu izmaiņas arī būtu jāoperē, lai mazinātu sāpes. Suņiem, kuriem ir kombinācija no fragmentēta koronoīdā procesa un nesaaugušā ankoneālā procesa ir slikta prognoze.

Pieauguši suņi ar vidēju vai smagu artrītu arī būtu jāoperē. Galvenais ieguvums ir palēnināt artrotiskos procesus elkoņa locītavā.