Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Ehokardiogrāfija

Ehokardiogrāfija ir ultraskaņas izmeklēšanas metode, kas ļauj noteikt sirds anatomisko struktūru, kambaru un priekškambaru izmērus, to saraušanās spēju, sirds sieniņas biezumu, rētu vai trombu esamību (piemēram, pēc sirds infarkta), novērtēt sirds vārstuļu un miokarda funkcionālo un anatomisko stāvokli organismā. Ar šo izmeklēšanas metodi diagnosticē sirds nepietiekamības pakāpi, iedzimtās un iegūtās sirds kaites, nosaka sirds sistolisko un diastolisko funkciju, vērtē sirdij pieguļošo lielo asinsvadu anatomisko un fizioloģisko funkciju un izmērus un novērtē sirds vārstuļu anatomisko struktūru.

Papildus izmantojot doplerogrāfijas metodes, varam spriest par asins plūsmu sirdī un sirds vārstuļu funkciju.

Abas metodes pacientam ir neinvazīvas un pilnībā nekaitīgas. Šos izmeklējumus var arī veikt arī jauniem dzīvniekiem.

Kādos gadījumos dzīvniekiem veic ehokardiogrāfiskos izmeklējumus?

  1. Ja ar fonendoskopijas metodi nosakam, ka ir izmainīti sirds toņi vai saklausāmi sirds blakustrokšņi;
  2. Pie samazināta skābekļa daudzuma asinīs, ko nosaka ar speciālam izmeklēšanas metodēm vai arī, ja novēro dzīvniekam gļotādu cianozi;
  3. Pie samazinātas slodzes izturības un aizdusas dzīvniekam;
  4. Veicot krūšu kurvja rentgenogrammas analīzi, novērojam sirds aizēnojuma laukumus;
  5. Ja dzīvniekam ir paaugstināts asinsspiediens (fizioloģiski atbilstošs stavoklis kaķim – sistoliskais spiediens 180-200 mm Hg un diastoliskais spiediens 100-110 mm Hg, fizioloģiski atbilstošs stavoklis sunim – sistoliskais spiediens 140-200 mm Hg un diastoliskais spiediens 60-120);
  6. Ja dzīvniekam ir novērots pēkšņs samaņas zudums;
  7. Ja ar auskultācijas un elektrokardiogrāfijas metodi, tiek noteiktas dažāda rakstura sirds aritmijas;
  8. Daudzām dzīvnieku sugām, kurām novēro dažāda rakstura iedzimtas sirds kaites, kas tiek pārnestas no paaudzes paaudzē (piemēram, suņiem no šķirnes var novērot paliekošo „ductus arteriosus”, subaortas stenozi, plaušu artērijas stenozi, kambaru starpsienas defektu, priekškambaru starpsienas defektu, trīsviru vārstules displāziju, mitrālās vārstules displāziju, mitrālās vārstules stenozi, Eisenmengera sindromu u.c. ).

Kā notiek ehokardiogrāfiskā izmeklēšana un vai ir nepieciešama īpaša sagatavošanās pirms ierašanās uz izmeklējumu veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis”?

Ehokardiogrāfijas izmeklējums ilgst 30-40 minūtes. Dzīvniek tiek sagatavots. Noskuj apmatojumu labajā un kreisajā pusē, kur tiks veikta izmeklēšana. Ja dzīvniekam nav pārāk biezs apmatojums ir iespējams iztikt bez skūšanas, izmantojot lielu daudzumu želejas, iegūstot diagnostikas nolūkos pietiekami labu attēlu.

Suņus un kaķus var izmeklēt stāvus pozīcijā, sēdus pozīcijā, sternalajā pozīcijā, vai laterālajā pozīcijā. Viss precīzākā izmeklēšanas metode ir dzīvnieka novietošana laterālajā pozīcijā sākumā uz labajiem, tad kreisajiem sāniem. Tas nepieciešams, lai sirds šādā pozīcijā aizņemtu lielāku laukumu krūšu kurvī un varētu precīzāk novērtēt sirds anatomisko struktūru. Ir gadījumi, kad dzīvnieku nedrīkst novietot uz sāniem, tad cenšamies piemērot vislabāko pozīciju pacientam.

Šī izmeklēšanas metode ir pilnīgi nesāpīga un nekaitīga dzīvniekam (neizstaro radiāciju). Šo izmeklējumu var veikt jebkurā bioloģiskā organisma vecumā.

Dzīvnieka speciāla sagatavošanās pirms izmeklējuma nav nepieciešama.

Doplerogrāfija

Ar šīs doplerogrāfijas metodes palīdzību tiek novērtēti no sirds atejošo un pienākošo lielo asinsvadu funkcionālais un morfoloģiskais stāvoklis organismā. Šo speciālo izmeklēšanas metodi saucam par doplerogrāfiju, kas veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis” ir pieejama, kā ehokardiogrāfijas sastāvdaļa. Ar šīs metodes palīdzību var novērtēt asiņu plūsmas virzienu un ātrumu lielajos asinsvados un vārstulēs.

Šie izmeklējumi ir pieejami veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis”, Rīgā, Kalnciema iela 19, iepriekš ierodoties klīnikā un pierakstoties vai pa tālruni 67619061.