Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Cauda equina sindroms (deģeneratīva jostas un krustu kaulu stenoze)

Cauda equina sindromu izraisa jostas un krustu skriemeļu nervu sakņu (cauda equina) kompresija. Artrotiski procesi, iekaisums, audzēji un muguras disku plīsums var izraisīt nervu sakņu plīsumus un kompresiju. Parasti šī slimība skar vidēja vecuma vai vecus lielo šķirņu suņus.

Visbiežāk sastopamais simptoms sunim ar cauda equina sindromu ir ļoti asas sāpes, bet sindroms var izpausties daudzos un dažādos veidos. Sākotnējie simptomi ir pārejošs klibums vienā vai abās pakaļkājās un pakaļkāju stīvums. Slimībai progresējot dzīvniekam ir grūtības piecelties vai pārlekt šķēršļus. Dzīvnieks var izrādīt sāpju simptomus pieceļoties vai lecot pāri šķērslim. Spraiga aktivitāte var saasināt sāpju simptomus. Dzīvnieks sāpju sajūtu var izrādīt arī smilkstot pieceļoties vai arī skartās vietas palpācija var izraisīt ļoti asas sāpes. Pat viss izturīgākie dzīvnieki, kas neizrāda sāpes, nespēs izturēt brīdi, kad notiek nervu šķiedru plīsums. Astes graušana, kā arī pakaļkāju laizīšana un urīna nesaturēšana ir simptomi, kas parādās gadījumos, kad novēro smagu saslimšanu. Vissmagākajos gadījumos var būt pilnīga pakaļkāju paralīze.

Slimības diagnoze

Neiroloģiska izmeklēšana sākas ar gaitas vērošanu. Specifiski testi sāpju un neiroloģiskai noteikšanai tiek izmantoti, lai noteiktu precīzi skarto vietu.

Dzīvniekiem, kuriem ir gūžas displāzija izrādīs sāpju pazīmes, kad tiks eksaminēta gūžas locītava, savukārt tie, kuriem ir cauda equina sindroms izrādīs asas sāpes, kad tiks izdarīts spiediens un jostas un krustu skriemeļiem (attēls Nr.1). Ja tiek pavilkta aste, tas izraisa ļoti spēcīgas sāpju atbildes reakciju. Refleksi, ieskaitot perineālo refleksu un anusa tonusu tiek izmantoti , lai noteiktu agrīnos simptomus nervu saknes plīsumam.

Cauda equina sindroms - attēls Nr.1

No artrotiskiem procesiem, audzējiem vai diska plīsuma arī var rasties nervu saknes plīsums vai nospiešana. Tāpēc precīza diagnoze, lai noteiktu dzīvnieka saslimšanu un iespējamo ārstēšanu ir nepieciešama. To nosaka izmantojot rentgenoloģisko analīzi (attēli Nr.2 un Nr.3).

Cauda equina sindroms - attēli Nr.2 un Nr.3

Rentgenoloģiski nevarēs noteikt iekaisuma izraisītu cauda equina sindromu. Precīzai diagnozei var būt nepieciešama mielogramma vai epidurogramma (kontrastvielas ievadīšana mugurkaula kanālā). Ar to palīdzību var noteikt gan procesa precīzu atrašanās vietu, gan vietu, kur ir plīsis mugurkaula disks un izraisījis nerva saknes plīsumu. Ļoti smagos gadījumos ir nepieciešama MRI (magnētiskā rezonanse) vai tomogrāfiskā izmeklēšana. Elektromiogrāfija arī ir viena no metodēm ko var izmantot , lai uzstādītu precīzu diagnozi nervu saknes plīsumam.

Slimības ārstēšana

Medikamentoza ārstēšana ietver pretiekaisuma/analgētisko līdzekļu izmantošanu un mieru. To var izmantot , ja klīniskie simptomi ir nelieli.

Ķirurģiska iejaukšanās ir nepieciešama gadījumos, ja novēro neiroloģiskos traucējumus un konservatīva ārstēšana nedod cerētos rezultātus. Lai mazinātu spiedienu uz nervu saknēm, dorsālā laminoektomija tiek izmantota. Tajā ietilpst muguras smadzeņu kanāla kaula atdalīšana saspiesto nerva sakņu rajonā. Nervu saknes tiek uzmanīgi atvilktas ar neasu nervu āķi, lai aizsargātu tās no iespējamiem muguras skriemeļu disku plīsumiem. Pēc tam plīsušie diski tiek atdalīti, osteofīti, kas nospiež muguras smadzenes tiek izņemti un formanotomija (nervu sakņu paplašinājums) tiek izmantota, lai atbrīvotu nervu saknes. Tikko tiek noņemts spiediens, kas tiek izdarīts uz nervu saknēm neiroloģiskā funkcija atgriežas.

Pēcoperācijas aprūpe

Dzīvniekam ir jānodrošina miers. Jebkura aktivitāte nav pieļaujama 6 nedēļas pēc operācijas. Ja dzīvniekam ir liekais svars nozīmē diētu svara samazināšanai.

Prognoze ir atkarīga no slimības smaguma un klīnisko simptomu ilguma pirms operācijas. Suņi, kuriem ir sāpes un grūtības piecelties pēc operācijas strauji atlabs. Dažiem pacientiem var būt gadījuma rakstura, īslaicīgas sāpju lēkmes. Suņi, kuriem ir hroniski neiroloģiski simptomi atveseļosies daudz lēnāk un to funkcijas pilnībā neatjaunosies, bet ir iespējams, ka daži no pacientiem atgriezīsies normālā, bez sāpju dzīvē.