Izvēlieties citu valodu: По русскиEnglishDeutsch

Veterinārā klīnika Mazo brāļu hospitālis

Kalnciema iela 19, Rīga

Mūsu darba laiki:

Pirmdiena:9.00 - 21.00
Otrdiena:9.00 - 21.00
Trešdiena:9.00 - 21.00
Ceturtdiena:9.00 - 21.00
Piektdiena:9.00 - 21.00
Sestdiena:10.00 - 15.00
Svētdiena:10.00 - 15.00

Tālrunis: 67619061

Suņu parvovirusuālais enterīts

Ir akūta, nevakcinētu suņu slimība, kas raksturojas ar diareju, vemšanu un dehidratāciju.

Suņu parvovirusuālā enterīta etioloģija:
Slimību izraisa Parvovīrusu dzimtas Parvovīrusu ģints suņu parvovīruss 2. Ārvidē var saglabāties vairākus mēnešus vai pat gadus.

Suņu parvovirusuālā enterīta epizootioloģija:
Vīruss izdalās ar fekālijām, visvairāk tas notiek 2 nedēļu laikā pēc inficēšanās. Inficējas perorāli, kontakta ceļā, no ārvides. Visbiežāk saslimst jauni suņi 6 – 20 nedēļu vecumā – pavasara un vasaras periodā.

Suņu parvovirusuālā enterīta patoģenēze:
Iekļūstot organismā caur deguna un mutes gļotādu vīruss vispirms vairojas organisma limfoīdajos audos. Jau pēc 2 dienām var novērot virēmijas pirmo fāzi. Tas inficē organisma šūnas, kuras ātri dalās – kaulu smadzenes un tievo zarnu epitēlija šūnas. Tas izraisa zarnu gļotādas iekaisumu – enterītu, hepatītu – aknu parenhīmas šūnu iekaisums, miokardītu – sirds miocītu iekaisumu u.c. patologiskus procesus. Vīruss izdalās ar fekālijām 3 dienas pēc organisma inficēšanās. Maksimumu sasniedz 5 – 6 dienā, tad strauji samazinās un 12. dienā to organisma audu struktūrās vispār netiek atrasts. Zarnās iet bojā kriptu epitēlijs, traucēta barības vielu uzsūkšanās procesi. Nesagremotā barība un iekaisuma produkti izsauc gremošanas trakta disfunkciju – diareju. Var būt asiņošana (hemorāģijs). Vīruss ietekmē sarkano kaulu smadzeņu darbību. Jaundzimušajiem kucēniem līdz 2 nedēļu vecumam vīruss pastiprināti vairojas sirds miocītos, tadēļ tiek novērota sirds miokarda forma. Kucēniem pēc 2 nedeļu vecuma, tiek bojāts zarnu epitēlijs – ko apzīmē par enterīta formu.

Suņu parvovirusuālā enterīta klīniskā aina:
Inkubācijas periods ir 3 – 10 dienas. Slimības gaita ir akūta. Vairumā gadījumu novēro enterīta formu. Dzīvnieks apātisks, nomākts, guļ vaļējām acīm. Zūd ēstgriba, nedaudz paaugstinās temperatūra, sākas vemšana 1 – 2 dienas ilga vai visu slimošanas laiku. Pēc vairākām stundām vai reizē ar vemšanu parādās diareja. Īpatnēja – salkani ihiroza smaka fekālijām. Organismā izvedojas dehidratācija.
Pie sirds mikokardīta formas novēro pēkšņu 3 – 8 nedēļu vecu kucēnu bojāeju. Vecākiem par 8 nedēļām novēro aizdusu, sirdsdarbības funkcionālus traucējumus. Sirds miokarda fibroze izveidojas izdzīvojušiem suņiem, kas izpaužas kā sirds mazspēja, aizdusa, klepus un sirds funkcionāli traucejumi organismā. Slimība ilgst 5 –7 dienas.

Suņu parvovirusuālā enterīta diagnostika:
Diagnozi apstiprina atrodot antigēna klātbutni fēkālijās vai zarnu saturā. Nosaka ar IFM. Ekspresmetode – SNAP Parvo antigēna tests 10 minūšu laikā, ko ir iespējams veikt veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis” izmantojot IDEXX firmas jaunākās un modernākās laboratorijas iekārtas pasaulē.

Suņu parvovirusuālā enterīta ārstēšana:
Mazināt dehidratāciju, organisma simptomātiska ārstēšana.

Suņu parvovirusuālā enterīta profilakse:
Slimos izolē un ārstē. Profilaksi veic dzīvniekus vakcinējot. Vakcināciju veic no 6 nedēļu vecumā veterinārajā klīnikā „Mazo brāļu hospitālis”, Kalnciema ielā 19.